با توجه به تحولات اخیر سیاسی و افزایش تنش‌های مابین کشورهای آمریکا و روسیه بر سر مسائل سوریه، احتمال وقوع حملات سایبری در ساعات آتی وجود دارد. از این جهت با هشدار وضعیت زرد امنیتی، لازم است که مدیران محترم شبکه‌ها و مسئولین فاوا، نکات ایمنی و امنیتی را با جدیت بیشتر پیگیری کرده و برای مقابله با این حملات آمادگی بیشتری داشته باشند.


در ادامه نکات مهم برای یادآوری بیان شده است:

    ۱. تهیه پشتیبان به‌روز از اطلاعات حیاتی

    وجود یک پشتیبان به روز، که به صورت آفلاین نگهداری شود شرط اول موفقیت در بازگرداندن سیستم‌ها به وضعیت عادی پس از حمله است. بنابراین توصیه می‌شود که یکبار دیگر کل سیستم‌های حیاتی خود را مرور کرده و از اطلاعات آن‌ها پشتیبانگیری کرده و پشتیبان‌ها را به صورت آفلاین نگهداری نمایید. دقت کنید که حتماً علاوه بر گرفتن پشتیبان، امکان بازیابی پشتیبان‌ها را تست نمایید تا بعداً به مشکل برنخورید.

    علاوه بر سیستم‌های اطلاعاتی و عملیاتی، گرفتن پشتیبان از تجهیزات شبکه شامل روترها، سوییچ‌ها، فایروال، و سایر سیستم‌های مهم مانند اکتیودایرکتوری نیز فراموش نشود.

   ۲. غیرفعال کردن راه‌های ارتباطی ریموت و کاهش درجه خطر تا حد ممکن

    اولین راه حمله به شبکه شما، راه‌های ارتباط ریموت و پورت‌های باز شبکه شما است. بنابراین بهتر است به طور موقت این راهها را غیرفعال کنید یا حداقل آن‌ها را با پسوردها و پالیسی‌های سختگیرانه‌تر (مانند محدودیت آی‌پی) محدود نمایید.

    در این زمینه ابزارهای ریموت کلاینتی مانند AnyDesk, TeamViewer و نمونه‌های مشابه را که ممکن است روی یک سرور یا کلاینت باز مانده باشند نیز در نظر داشته باشید.

   ۳.  بررسی سیاست‌های شبکه و محدودسازی تا حد امکان

    در وضعیت زرد لازم است که یکبار دیگر سیاست‌های امنیت شبکه را مرور نمایید و از اینکه این سیاست‌ها از اصل حداقل دسترسی پیروی می‌کنند اطمینان حاصل کنید. پورت‌های باز اضافی و غیرضروری را ببندید. تا حد امکان سرویس‌های غیرضروری را نیز غیرفعال نمایید.

    ۴. فعال کردن سیستم‌های لاگبرداری و Auditing

    اگر خدای نکرده حمله‌ای رخ دهد، برای بررسی منشاء حمله (جهت کشف نقاط نفوذ و جلوگیری از وقوع مجدد) و میزان تخریب و پیشروی حمله (جهت بازگرداندن سرویس‌ها و حذف درب‌های پشتی) به انواع لاگ‌های Audit نیاز خواهید داشت.

    بنابراین از فعال بودن لاگ‌های Audit در تجهیزات شبکه و نیز سیستم‌عامل‌های خود اطمینان حاصل کنید. در ویندوز لازم است لاگ‌های Security و System فعال باشند. توصیه می‌کنیم لاگ Audit Process Creation را نیز روی Group Policy فعال نمایید. همچنین میزان فضای هارد دیسک را برای ذخیره این لاگ‌ها در نظر بگیرید.

   ۵​. به‌روز کردن سیستم‌عامل و نرم‌افزارها

    کمترین کاری که برای امن کردن سیستم انجام می‌شود بروزرسانی سیستم‌عامل، بروزرسانی نرم‌افزارهای سرویس‌دهنده (وب، ایمیل، اشتراک فایل ...) و نرم‌افزارهای امنیتی مانند ضدویروس و … است. در وضعیت زرد لازم است دقت و وسواس بیشتری در این مورد داشته باشید تا از آسیب‌پذیری‌های شناخته‌شده عمومی در امان بمانید و سطح آسیب‌پذیری را کاهش دهید.

   ۶. اطمینان از عملکرد سیستم‌های امنیتی، مانیتورینگ و هشداردهی آنها

    آخرین توصیه، حصول اطمینان مجدد از عملکرد سنسورهای امنیتی مانند IDS, WAF و ضدویروس‌ها و نیز نرم‌افزارهای مانیتورینگ است تا به محض رخداد اتفاق امنیتی از آن مطلع شوید. بد نیست سیستم هشدار این نرم‌افزارها را نیز تست کنید تا از عملکرد صحیح آن‌ها مطمئن شوید.


در پایان، لازم به تأکید است که این یک هشدار وضعیت زرد بوده و همگی امیدواریم حادثه‌ای رخ ندهد، اما آمادگی برای حملات احتمالی قطعاً در پیشگیری یا کاهش ریسک این حملات موثر خواهد بود.


با آرزوی موفقیت


شماره خبر : ۵۸۱

دیدگاه ها

ثبت دیدگاه