موبایلتان هوشمند است؟ دوربین دارد؟ تبریک! شما یک جاسوس در زندگیتان دارید!


در حال حاضر گوشی‌های هوشمند جای خود را در زندگی غالب افراد باز کرده‌اند. هر روز هم انواع مختلفی از آن با شکل و شمایل جدید و امکانات متنوع و گسترده در بازار عرضه می‌شود. اما آیا آن‌ها از امنیت کامل برخوردارند؟ آیا حریم شخصی کاربران حفظ می‌شود؟
در جواب این سوالات باید گفت که در صورت عدم اتخاذ تدابیر امنیتی صحیح، موبایل و به ویژه دوربین آن، می‌تواند بدون اطلاع فرد به جمع آوری عکس و فیلم از وی بپردازد.
یک محقق دانشگاهی به نام "سیمون سایدر" با انتشار یک مطلب و ویدیو در وبلاگ خود ادعا کرده برنامه‌ای برای اندروید نوشته است که توسط آن می‌تواند دوربین موبایل را، با استفاده از فضایی معادل ۱ پیکسل در ۱ پیکسل، حتی در زمان خاموش بودن صفحه، همچنان فعال نگه دارد.
با پیدایش شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام، افراد تشویق می‌شوند تا با استفاده از دوربین موبایل، تصاویر مختلفی را با دوستان و اطرافیان خود به اشتراک بگذارند. در این بین نیز هکرها بیکار ننشسته و راهی برای نفوذ و سوء‌‌استفاده پیدا می‌کنند.
بدافزارهایی مشابه آنچه ذکر شد، در سیستم عامل ویندوز هم برای مدت طولانی حضور داشتند. این بدافزار به هکرها اجازه می‌داد تا با استفاده از دوربین کامپیوتر قربانی، به صورت مخفیانه به ضبط فیلم و عکس بپردازند.


شماره خبر : ۱۳۸

دیدگاه ها

ثبت دیدگاه