سامی کامکار و دستگاه RollJam


این روزها در مورد هک کردن خودروها (Car Hacking)، صحبت­‌های زیادی می­‌شود. چندی پیش پژوهشگران توانستند روشی کشف کنند که با استفاده از آن امکان کنترل از راه دور خودروهای Jeep Cherokee در خیابان­‌ها وجود دارد.

به نقل از خبرگزاری The hacker News، محققان روش دیگری برای Car Hacking کشف کرده­‌اند که با استفاده از آن می­‌توان تقریبا درب تمامی خودروها و گاراژها را باز کرد.

آقای "سامی کامکار" که یکی از پژوهشگران امنیتی و هکرهای برجسته در زمینه تجهیزات سخت‌افزاری هستند، با استفاده از دو رادیو، یک کنترل کننده (Microcontroller) و یک باتری، موفق به ساخت دستگاهی شده‌­اند که با فشار یک دکمه می‌­تواند درب هر خودرو یا گاراژی را باز کند! آقای کامکار نام این دستگاه را "RollJam" نهاده‌­است و گفته­‌اند که هزینه ساخت آن تنها ۳۰ دلار است.

ایشان پیش­‌تر نیز موفق به ساخت دستگاهی شده بودند که در ظاهر یک شارژر USB است اما در واقع یک KeyLogger داخل آن تعبیه شده و با اتصال به پریز برق می­‌تواند اطلاعات ورودی از طریق صفحه کلیدهای وایرلس را ضبط کند.

دستگاه RollJam  به اندازه یک کیف جیبی ساخته شده ­است و عملیات سرقت خودروهایی که برای قفل‌گشایی از سیستم‌­های ریموت استفاده می­‌کنند را بسیار ساده­‌تر می­‌کند.

آقای کامکار در توضیح روش کار RollJam گفته­‌اند که این دستگاه بر مبنای دزدیدن Rolling Code ساخته شده­ است. Rolling Code یک کد سری تصادفی و یکبار مصرف است که در هربار فشردن کلید قفل­‌گشا بر روی ریموت خودرو، تولید می­‌شود.

سارقان دستگاه RollJam را در زیر خودروی شما مخفی می­‌کنند. زمانی که به خودروتان نزدیک می‌شوید و دکمه‌ی بازکردن قفل را می‌زنید، کد ارسالی توسط دستگاه RollJam دزدیده‌ شده و خودرو آن‌ را دریافت نمی‌کند. دستگاه RollJam کد سرقت شده را نزد خود نگه‌ می‌دارد و حالا کدی دارد که هرگز استفاده نشده­‌ است. سپس شما مجددا دکمه‌ بازشدن  قفل را می‌زنید، چرا که اولین بار درب خودروتان باز نشده است. این بار هم دستگاه کد دوم را می‌دزد. حالا دستگاه RollJam دو کد دارد که خودروتان هیچ‌کدام را نشنیده است. در این لحظه دستگاه کد اول را در اختیار خودرو می‌گذارد و درب خودروتان با موفقیت باز‌ می‌شود. برای مالک خودرو این‌طور به نظر می‌آید که اتفاقی نیفتاده، چرا که این اتفاقات در کمتر از یک ثانیه رخ‌ می‌دهد، اما حالا سارقان کدی دارند که هرگز استفاده نشده ­است(کد سرقت شده دوم) و بعدا می‌توانند به راحتی با این کد، درب خودروی شما را بازکنند. زیرا دستگاه RollJam که زیر خودروتان قرار دارد، همیشه آخرین کد را در اختیار دارد.

آقا کامکار در چند ماه گذشته برای اثبات ادعای کارکرد دستگاه RollJam چندین درب گاراژ که از معروف‌­ترین مارک­‌های قفل استفاده می­‌کردند را هدف قرار داده ‌و موفق به بازکردن درب آن­‌ها در مدت زمان بسیار کوتاهی شده ­است.